Rekonstrukce koupelny

V koupelně trávíme přibližně 45 minut denně. Pokud se chcete do koupelny každé ráno a večer vracet, mělo by vám v ní být co nejpříjemněji. I v té nejmenší koupelně můžete rádi trávit své přípravy a odpočinek, stačí nepodcenit následující přípravy.

Příprava na rekonstrukci koupelny v paneláku

Ve většině panelových domů je koupelna připojena na tzv. “jádro”. Podle typu jádra pozná profesionál, jak se dá s prostorem nejlépe nakládat – odhadne možnosti jeho rozšíření a změny dispozice koupelnového prostoru tak, aby se prostor využil co nejefektivněji.

Ve většině případů je nutné bytové jádro vybourat, a tím získat více možností a prostoru. Rekonstrukce koupelny v paneláku bez bourání je ale také možná. Tato možnost se ale nedoporučuje, výstavbu totiž budete provádět na starém podkladu, který je rizikový. Je proto možné, že budete muset koupelnu v dohledné době renovovat znovu.

Pokud se rozhodnete jít variantou rekonstrukce koupelny bez bourání, není pro vás bod 1. zas tak důležitý, ale raději ho doporučujeme přečíst – můžete tak předejít problémům se sousedy a zákonem.

1. Legislativa

Ve chvíli, kdy se chystáte na rekonstrukci, si ujasněte, co všechno budete s koupelnou dělat. Stavební povolení NEPOTŘEBUJETE pokud máte v plánu:

 • Provést vybourání a opětovné vyzdění a zařízení Vaší koupelny, WC, příp.  přilehlé kuchyně, ALE to pouze tehdy, když nové jádro bude v přibližně stejném půdoryse
 • Výměnu zařízení (sprcha, vana)
 • Úpravy rozvodů vody a odpadu
 • Výměnu obkladu a dlažby
 • Přesun vybavení (pračka apod.)
stavební povolení vzor

Stavební povolení naopak POTŘEBUJETE pokud:

 • Měníte zásadně dispozici koupelny a zasahujete při tom nosnou konstrukci, měníte požární odolnost v bytě, zasahujete jiné konstrukce než ty, které patří k Vašemu bytu (svislé stoupačky vody a odpadu, vzduchotechniky, společného rozvodu elektro atd.)

– Statické posouzení potřebujete vždy, když zasáhnete do nosných konstrukcí (různé otvory v panelových staticky nosných konstrukcích)

– Povolení od majitele objektu ke stavbě potřebujete vždy, když je Váš byt ve družstevním vlastnictví nebo ve správě města

– Povolení od majitele není potřeba, když je byt součástí SVJ – byt vlastníte.

Obecně je dobré zjistit si, zda-li povolení potřebujete, pokud máte v plánu bourání a výstavbu většího rozsahu. Pakliže si necháváte koupelnu rekonstruovat od profesionálů, 100% vám řeknou, kde povolení potřeba je, kde není, a často ho za vás i za určitý poplatek vyřeší.

Další věc je spíš o slušnosti a příjemném soužití. Při rekonstrukci vzniká často hluk. Tím, že informujete družstvo či vlastníky ostatních bytů, si zajistíte hladší průběh rekonstrukce a zamezíte případným sporům a stížnostem. A nyní již přichází příjemná část.

Výběr designu a vybavení

Prostorná a minimalistická koupelna ve skandinávském stylu nebo raději teplejší barvy, dřevo a styl francouzského jihu à la Provence? Můžete se inspirovat na internetu, v koupelnovém studiu nebo do vaší koupelny odrazte charakteristické rysy designu, který máte v životě rádi přímo vy. Důležité je ale pracovat s vlastnostmi koupelny. A právě proto se primárně řeší design koupelny a její vybavení. 

2. Design

Disponujete-li velkým prostorem, můžete si dovolit tmavší barvy s různými motivy a více designových prvků. Jestliže je vaše koupelna menších rozměrů, využijte vlastností světla. Světlejší barvy bez motivů, větší zrcadla a další prvky mohou koupelnu výrazně opticky zvětšit – budete se v ní pak cítit příjemněji.

Teplé barvy vás zbaví nepříjemného pocitu “nemocničního či sterilního” prostředí a vytváří v koupelně domáčtější atmosféru. Toto jsou ale obecné tipy, nejlépe víte vy, jak vám budou nové prostory vyhovovat. S kombinací materiálů a jejich funkčností vám poradí odborníci, vždy je dobré se na výrobek nejdřív podívat, katalogy a fotky mohou vypadat jinak než reálný produkt.

3. Výbava – logicky a prakticky

Pozor. Vždy vybíráme nejdříve vybavení koupelny a až poté se pouštíme do projektování rozvodů vody a odpadu. Pokud si totiž necháte napevno vyvést odpad, je možné, že jediný vhodný nábytek bude muset být dělaný na míru. Co bychom si měli při výběru výbavy ujasnit?

 • Hlavní otázkou bývá vana vs. sprchový kout, což se často řeší dle preferencí majitele a velikosti koupelny.
 • Další věc je umístění ostatního sanitárního zařízení a skříněk. Ty mohou být zavěšeny na stěnu, v důsledku čehož se vám bude snadněji uklízet podlaha. Hloubka skříněk ovlivňuje světlo, a tím pádem i optickou velikost prostoru.
 • Nezapomínejte na topení. V koupelně by mělo být o něco tepleji než ve zbytku bytu a také na topení můžete ušetřit – prostor i peníze na energiích.
 • Toaleta – pro někoho nemyslitelná věc v koupelně, pro někoho velké ušetření místa.
 • Důležitou věcí v koupelně je i vhodné umístění osvětlení. Existuje široká škála klasických osvětlovacích těles, ale i moderní a velmi žádané bodové osvětlení ze stropu nebo osvětlení LED pásky, které umí vytvořit zajímavou atmosféru a případně zvýraznit určité detaily v koupelně ne bo na WC.

Vždy je nutné zamyslet se, jakým způsobem lze využít spotřebiče a nábytek, aby se ušetřilo místo, jestliže ho není dostatek. Ve velkých koupelnách si jde zase více vyhrát s celkovým pocitem z prostředí (lom světla, minimalismus, velké designové prvky).
Levná rekonstrukce paneláku lze docílit určitou svépomocí a volbou levnějšího materiálu či spotřebičů, obecně ale myslete na to, že by mohla být koupelna investice třeba i celý život. Pokud máte ujasněné všechny předešlé body, můžete přejít k fyzické rekonstrukci.

Průběh rekonstrukce s bouráním i bez

Samotný průběh rekonstrukce koupelny v paneláku se odvíjí od našeho prvního bodu. Pokud budete chtít jen vyměnit vanu za sprchový kout a změnit typ dlaždiček, je práce možná např. za 4 dny. V případě, že chcete bourat bytové jádro a koupelnu proporčně měnit, trvá kompletní rekonstrukce 10-11 dnů.

Jednoduchý ale detailní průběh rekonstrukce koupelny a bytového jádra jsme pro vás připravili zde – Rekonstrukce bytového jádra.

Kdo bude rekonstrukci koupelny provádět?

Rekonstrukce koupelny svépomocí je jedna možnost. Jestliže jste řemeslník v oboru, je jasné, že si můžete určité stavební práce udělat sám. Rozvody vody, elektřiny a odpadu by měl ale vždy dělat profesionál – hlavně kvůli správné funkci a bezpečnosti.

Obvykle je požadována revizní zpráva na rozvody elektro, plyn a vodoinstalatérské práce i po rekonstrukci – od správce nebo majitele objektu. Tu Vám vystaví pouze certifikovaný revizní technik.
Je také dobré brát v potaz čas, který na rekonstrukci koupelny svépomocí strávíte. Naše společnost zvládá kompletní práci za 10-11. Pokud pracuje člověk na koupelně sám, může se vše protáhnout až na měsíce práce. A koupelnu potřebujete využívat každý den, takže to není zrovna dvakrát praktické.

Naše firma Jiří Pařízek pomáhá se stovkami rekonstrukcí ročně. Jsme také partnery v pořadu Černé ovce, kde pomáháme odhalit nekalé praktiky jiných podnikatelů a radíme lidem, jak nejlépe zrekonstruovat koupelnu.

Pokud vás zajímá cena rekonstrukce, asi jste správně odhadli, že záleží na rozsahu a dalších faktorech (materiál, práce aj.) Pro ceny materiálů a prací se můžete podívat na náš přibližný ceník.

Napište nám pro nezávaznou nabídku a my se přijdeme podívat i na váš případ a zdarma vám rekonstrukci odhadneme a naceníme.

 

Neváhejte nás kontaktovat

info@bytovejadro.cz

+420 602 244 255

Toskánská 945
Hostivice  253 01

Ve spolupráci se společností VKV consulting s.r.o. se postaráme o financování Vaší přestavby.

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů